Haber

Yenişehir’de mevsimlik işçilere hazırlık toplantısı

Gürhan ADANA – Yenişehir Memleketi / BURSA (IGFA) –Toplantıda, Yenişehir Ovası’ndaki tarımsal potansiyelin en önemli unsurlarından biri olan mevsimlik tarım işçilerinin ilçeye gelmeden önce alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse, Belediye Başkanı Davut Aydın ve daire başkanlarının katılımıyla Belediye Binası Meclis Salonu’nda mevsimlik gezici tarım işçileri ile ilgili toplantı düzenlendi.

Ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal ve beşeri menfaatler, çalışma ve sosyal güvenlik açısından mevcut sorunların tespiti ve bu sorunların analizine yönelik çalışmalar ele alındı. .

Toplantıda, önümüzdeki günlerde biber fidanı dikimi için ilçeye gelecek olan mevsimlik tarım işçilerinin çalışacağı bölgelerde alınacak önlemler belirlenecek.

İlçede her yıl Diyarbakır, Urfa, Gaziantep ve Mardin’den mevsimlik tarım işçisi olarak gelenler, arazide hazırlanan barınaklarda kalıyor. Eylül ayında tarım işi bitip, dönem bitince memleketlerine dönerler. Menteşe, Çeltikçi, Karasıl ve Çayırlı köylerinde projelendirilen alanlarda kalan toplam mevsimlik tarım işçisi sayısı 4.000’e yükseliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu