Ekonomi

Depremin Ekonomik Etkileri: Merkez Bankası’nın TL’yi Korumak İçin Rezervlere 7 Milyar Dolar Harcadığı İddia Edildi

Merkez Bankası’nın deprem felaketiyle yaptığı rekor bağış gündem oldu. Bağışın teorik ve pratik süreçleri çok konuşulurken, 20 Aralık 2021’den beri tartışılan bir konu da Reuters tarafından araştırıldı. 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası TCMB’nin ne kadar döviz satmış olabileceği uzun süredir ekonomistlerin hesapladığı ‘arka kapı satışları’nda hesaplanıyordu.

İddiaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından rezervlerinden 7 milyar doları kullandı.

Reuters’in haberine göre, bankacılık departmanından kaynaklar önümüzdeki haftalarda TCMB’nin döviz rezervlerini baskı altına alacağını belirtirken, Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı 6 Şubat’tan bu yana yüzde 0,2 ile sınırlı kaldı.

6 Şubat Pazartesi gününün ilk saatlerinde başlayan işlemlerde Dolar/TL 18,80 seviyesindeyken bugün 18,87 seviyesinde bulunuyor.

Felaketin ilk günlerinde dolar kurunun yüksek seyretmemesi dikkat çekerken, borsanın 1 haftalık aradan sonra yeniden işlem göreceği günde 19.12 gibi çok kısa bir gecikme görmesi dikkat çekiyor. kırmak.

TCMB’nin 16 Şubat’a ilişkin açıklamalarında 6-10 Şubat dönemine ait veriler yer aldı. Döviz rezervlerinin 4 milyar dolar azalarak 125,6 milyar dolara gerilediği görüldü. Yarın açıklanacak haftalık bilgiler 13-17 Şubat aralığını içerirken, 3 milyar dolarlık rezervin kullanıldığı iddia ediliyor.

Reuters kaynaklarından bir bankacı, döviz piyasasında istikrarın sürdüğünü söyledi. sen özellikle ihracattan elde edilen döviz gelirlerini piyasaya aktararak uzun bir süre bunu açıklarken ‘Rezerv yeterliliği düşük olduğu için rezerv kullanımı uzun süre sürdürülebilir değil. Döviz talebini azaltmak için atılan adımların devam etmesini bekliyorum.”BENFişlerini kullandı.

TCMB konuyla ilgili bir açıklama yapmazken, ABD dolarının 6 güçlü para birimi karşısındaki seyrini gösteren DXY Dolar endeksi bugün itibarıyla 103’ün biraz altından 104’ün üzerine çıktı.

Bu, doların küresel bazda güçlendiğini kısaca gösterirken, piyasaların dalgalı olduğu Türkiye’de böyle bir felaketin de etkisiyle döviz kurundaki sakin seyir de dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu