Haber

Çin’de enflasyon yüzde 1’e düştü

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Şubat ayı verilerini açıkladı.

Buna göre, Çin’de Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 1,4 azaldı.

Üretici fiyatları düşmeye devam ediyor

Böylece, imalat ürünleri fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de 2022 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ve bu yıl Ocak aylarında kaydedilen düşüş devam etti.

Üretici fiyatlarının düşmesinde yılın son aylarında imalat sektöründe yaşanan daralma ve Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle faaliyet kaybı etkili oldu. Aralık 2022’de kısıtlamalar kaldırılsa da imalat sektörü toparlanma ivmesini yakalayamamıştır.

Enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edilen TÜFE ise Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek yüzde 0,2’lik artış beklentilerinin altında kaldı.

Gıda enflasyonu yüzde 2,6

UIB Kıdemli İstatistikçisi Dong Licüen, Ocak ayında Bahar Şenliği döneminde tüketimdeki artışın ardından tatil döneminin bitmesiyle birlikte piyasada talebin gerilemesinin enflasyonun zayıflamasında etkili olduğunu değerlendirdi.

Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 0,6 artarken, gıda dışı enflasyon yüzde 0,6 oldu.

Başbakan Li Kiqiang, hükümetin 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu yıllık çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu