Ekonomi

AB’den Çin’in elektrikli araçlarına soruşturma

Avrupa Birliği, endüstrinin rekabet etme yeteneğinden endişe duyduğu için Çin’in elektrikli araçlara yönelik sübvansiyonları hakkında bir soruşturma başlatıyor.

Çarşamba günü soruşturmayı açıklayan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, küresel pazarın ucuz Çin arabalarıyla dolu olduğunu söyledi.

Leyen, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı yıllık konuşmasında şunları söyledi: “Fiyatlar, devasa devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum piyasayı bozuyor. “Ne kendi iç pazarımızdaki bu çarpıklığı, ne de yurt dışından gelen bu çarpıklığı kabul etmiyoruz” dedi.

Soruşturmanın Çin’den gelecek misilleme endişelerine rağmen açılmış olması, Avrupalı ​​imalatçıların Çin endüstrisiyle rekabet edebilme becerisi konusunda artan alarmın bir işareti olarak görülüyor.

Çin, hem segment hem de alıcılar için devlet teşvikleriyle desteklenen çok sayıda elektrikli araç üreticisine ev sahipliği yapıyor. Öte yandan yeni kurulan pek çok şirket artık dengeli bir kâr elde edemiyor.

haber-derepazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu